У недељу у Кули промоција књиге „Крвава граница“
20. август 2024.У Позоришној сали Културног центра у Кули одржана је промоција књиге „Крвава граница“. Аутор књиге је потпуковник Драгутин Димчевски, а организатор промоције је „Родољубиви клуб“ из Куле. Kњига је написана на основу ратног дневника потпуковника Димчевског, а прикупљена су и објављена документа и сведочења сабораца током битке за караулу Kошаре. У културно уметничком делу програма учествовали су Јелена Кежић и Милош Старчевић са песмом „Вила са Кошара“ и народни гуслар Перо Вујовић са песмом „Ој Косово“.
Аутор књиге „Крвава граница“, потпуковник Драгутин Димчевски, рекао је да је промоцији присуствао велики број младих људи, те да радује чињеница да ти исти млади људи имају све већу жељу да чују истину о бици на Кошарама:
„Пре свега, желим да кажем да је мој лични утисак одличан, поготово кад сам видео велики број младих људи. Радује ме то што све више млади људи желе да чују истину о Кошарама, о тој државној граници према Републици Албанији где су наши војници и старешине страдали. Пут од мојих забелешки 1998. и 1999. године и боравка на Кошарама свих 67 дана до ове књиге није био нимало лак. Након повлачења са територије Косова и Метохије наше непоражене војске, слободно могу да кажем да је било скоро забрањено да причамо о било којој бици, а нарочито о оној на Кошарама. Није нам било дозвољено да кажемо истину, међутим, хвала Богу, након 2012. године ми пишемо, снимамо филмове и, што је веома важно, претпрошле године у Бачкој Паланци професор Предраг Бајагић убацио је у уџбенике за 8. разред битку на Кошарама и НАТО агресију, где сам и ја дао свој допринос“.
Поред аутора, о књизи су говорили и пуковник Душко Шљиванчанин и потпоручник Саша Радојевић, а, када је о књизи реч, потпоручник Радојевић истакао је да, без обзира на труд и све оно што је наш непријатељ уложио у претходних 25 година како би битка на Кошарама пала у заборав, у томе није успео и у томе неуспеху непријатеља знатног удела има и књига „Крвава граница“:
„Као што сам рекао током промоције, без обзира на труд непријатеља да се битка на Кошарама заборави, у томе није успео. Томе у прилог говори ова препуна сала, као и чињеница да немамо више књига за продају. Велики је број позива широм Србије да се ова промоција одржи и буквално се чека ред да промоција дође у градове. Наравно да то радује јер књига говори о бици на Кошарама и о легендарном 53. Граничном батаљону, као и о историјским чињеницама које су у књизи и које нико неће моћи да оспори и, на крају крајева, оно што је најбитније јесте то да се десио подвиг на Кошарама и да наша војска у одбрани од НАТО агресије није бранила само територијални интегритет и суверенитет, већ и међународно јавно право на који се већина света данас здушно позива“.
Драган Мартић из „Родољубивог клуба“ упутио је речи захвалности гостима што су посетили нашу средину, као и свим грађанима који су дошли да чују истину о херојству и жртви припадника наших оружаних снага:
„Жаргонски да се изразим, срце је пуно, сала је била препуна и атмосфера је била на највећем могућем нивоу. Чуле су се речи наших хероја, изречене су у овој сали пред нашим грађанима и веома је битно што је био велики број младих људи и то је наш примарни циљ као организације, да их едукујемо и да их упознамо са тиме да и међу нама живе суграђани који су хероји. Велику захвалност упућујем свима који су присутвовали, као и представницима локалне самоуправе, Црквене општине Кулске и четворици наших суграђана, припадника оружаних снага, који су се одазвали позиву отаџбине онда када је то било најпотребније“.