
У Кули одржана 65. Зонска смотра дечјег музичко-фолклорног стваралаштва
18. мај 2026.
Зоран Цмиљанић победник 32. Фестивала гуслара Војводине
18. мај 2026.У Ликовној галерији Културног центра у Кули отворена је „Пролећна изложба“, у организацији двеју удружења: „Стазе“ из Куле и „Ликум“ из Новог Сада. Представљени су радови са различитим темама и техникама, а неки од њих су и награђивани на међународним изложбама.
Изложбу је отворио историчар уметности Миле Игњатовић који је истакао да је задовољан квалитетом радова и да му је велика част што је отворио изложбу:
„Велика ми је част и задовољство што поново отварам изложбу у овој галерији. Ако се не варам, ово је већ десети пут да имам ту привилегију и сваки пут ми представља посебно задовољство.
Што се саме изложбе тиче, морам да кажем да сам пријатно изненађен. Пре свега због разноврсности тема које смо имали прилику да видимо. Раније су се аматери углавном бавили пејзажима, иако је управо пејзаж једна веома захтевна сликарска форма. Некако је постојало мишљење да је то тема која највише припада аматерском стваралаштву.
Међутим, данас је јасно да уметнички израз није привилегија само академских сликара. И аматери имају пуно право да бирају теме које одговарају њиховом сензибилитету и начину изражавања.
Често приликом отварања изложби кажем да су управо ове нове генерације ликовно најобразованије до сада, јер данас постоји много могућности за уметничко усавршавање и образовање. Истовремено, они се ослањају и на сопствени таленат, што је изузетно важно. Зато сматрам да аматери могу да стварају све оно чиме се баве и академски сликари — подједнако слободно и аутентично.“
Председник Удружења књижевних и ликовних стваралаца „Стазе“, Гавра Веселиновић, рекао је да је сарадња са пријатељима из Новог Сада обострано срдачна и веома плодоносна са аспекта уметности и да нема сумње да ће се иста наставити и у будућности:
„Ова изложба је веома значајна за нас, посебно зато што већ дуги низ година успешно сарађујемо са удружењем „Ликум“ као њихови гости, али и они као наши. Ову изложбу можемо посматрати као једну врсту круне наше заједничке сарадње и заједничког представљања.
„Ликум“ је заиста значајно удружење ликовних уметника из Новог Сада, које оставља дубок траг не само у Новом Саду, већ и много шире: широм Србије, али и у иностранству.
Што се будуће сарадње тиче, већ смо имали прелиминарне разговоре и договоре. Највероватније ће наредна изложба уметника Удружења „Стазе“ бити одржана у Новом Саду. Поред тога, планирамо и заједничке изложбе, песничке и књижевне вечери, као и друге културне програме.
Имамо много тога заједничког, а пре свега нас повезују добри људи и искрена љубав према уметности. Управо нас је та љубав спојила и омогућила да све ове године одржимо успешну и квалитетну сарадњу.“
Удружење ликовних уметника „Ликум“ основано је 2001. године и броји око 70 активних чланова. Зорица Радетић из овог удружења захвалила се члановима „Стаза“ на срдачном дочеку и пријатељској атмосфери. Такође, нагласила је и то да су чланови „Ликума“ остварили велики успех на Интернационалном фестивалу уметничких занатских радова „МИРК“, на коме су освојили три пехара у категорији сликара:
„О Удружењу „Стазе“ из Куле могу да говорим само у суперлативу. Сарађујемо још од јануара 2022. године и иза нас је заиста дивна и успешна сарадња. Имала сам две изложбе код њих, као и једну овде, и могу да кажем да је сарадња обострано фантастична.
У оквиру „Ликума“ задужена сам за сарадњу са другим удружењима, као и са националним мањинама и сродним организацијама.
Сарађујемо са „Хрватским културним центром“ у Новом Саду, што представља и део наше међународне сарадње. На првој колонији учествовало је наших 12 чланова, уз представнике из укупно 12 земаља и више од 60 сликара. И прошле године смо учествовали, а позвани смо и ове године.
Сарађујемо такође и са „Мађарским културним центром“, са Русинима из Госпођинаца, као и са Словацима из Лалића и Падине. Организујемо заједничке колоније, посећујемо једни друге и негујемо заиста лепу и свестрану сарадњу.
Тренутно радимо и на успостављању сарадње са Кином, јер ће ове године пет наших сликара завршити програм кинеског сликарства при Конфуцијевом институту у Новом Саду.
Што се тиче нашег удружења, могу слободно да кажем да смо једно од успешнијих удружења у Новом Саду. Освојили смо велики број награда на различитим манифестацијама. На „МИРК-у“ смо освојили готово сва значајнија признања, укључујући и сребрни пехар, и ове и прошле године. Једини разлог због ког нисмо били апсолутни победници јесте то што смо бројчано имали мање учесника од других удружења.
Редовно учествујемо на манифестацијама у Сремским Карловцима, где сам добила специјалну награду за акварел. Специјалну награду освојила сам и на покрајинском нивоу, док је моја слика „Африка“ ове године уврштена у каталог аматера Војводине, што ми представља посебно признање.
Имамо заиста много награда и признања, а готово да нема члана нашег удружења који није освојио неко од првих места или посебних признања. На кинеском Новогодишњем фестивалу освојила сам другу награду, док је моја колегиница освојила треће место.
Користим прилику да захвалим Куљанима на гостопримству и срдачности. Веома волим да долазим овде и надам се да ће се сарадња са „Стазама“ наставити и убудуће.“
У плану нам је да ове године организујемо заједничку изложбу у Новом Саду, где би сликари и песници из „Стаза“ били наши гости, а заједно са члановима Ликума представили своје стваралаштво публици“.




